Special Mentions

A Mind’s Eye (USA) Dir: Rebecca Kirsh & Benjamin West
A Night Story (France) Dir: Adrien Caulier
A Place to Call Home (USA) Dir: Ryan Sadaghiani
Abe’s Pizza: Blondie’s to Abe’s (USA) Dir: Kevin Huang
Ada (UK) Dir: Dane Winn
Alder (UK) Dir: Vanda Ladeira
Amped Up! (USA) Dir: Ashley Elizabeth Brown
Ashes/Ramad (USA) Dir: Nizar Laouiti
Big Red (USA) Dir: Zach Clossin
Breaking The Kingdom (UK) Dir: Ben Robles-Acosta
Breast Ironing (Poland) Dir: Małgorzata Łupina
CloudToons (USA) Dir: Trish Burgio
Dance for Joy (USA) Dir: Elizabeth Gracen
Dollhead (USA) Dir: Mike Egbert
Donna On The Go: REALLY! (USA) Dir: Vince Deadrick Jr.
Down the Caravan (UK) Dir: Sara Sugarman
Duel (UK) Dir: Avgousta Zourelidi
Finding The Balance (USA) Dir: Anne Lewis
For a Few ATMs More (Iran) Dir: Tadgh Quill-Manley
For Better – Darren + Jack (USA) Dir: Danny Farber
Frank, Earnest with Mercy (Australia) Dir: Jarrod Dean
From the Ashes (USA) Dir: Jaye Alison Moscariello
Grayscale (Australia) Dir: Dia Taylor
Historical Niagara: Erie Beach (Canada) Dir: Peter Sacco
Hypnosis (France) Dir: Grégoire Vaillant
In the End (Canada) Dir: Lenylson Luan
Inscriptions of an Immense Theatre (Ireland) Dir: Ailbhe Ní Bhriain
John Van Hamersveld CRAZY WORLD AIN’T IT (USA) Dir: Dave Tourjé
Just In Time (USA) Dir: Christopher Martini
Kara the Invincible (USA) Dir: Ben Floss
King of the Road (USA) Dir: Cate Celso
La Sabina (Mexico) Dir: Ana Baer
MADBEN – Grief, dance to death (France) Dir: NOBRAIN
Midnight Fighter (USA) Dir: David Scheinbaum
Mirror (UK) Dir: Akio Fukushima
Modern Dilemma (USA) Dir: George Tounas
Neutropia (USA) Dir: Malique Harris
On the Top Tyrryry (Poland) Dir: Renata Kijowska
Operation International (Cote d’lvoire) Dir: Jeff Colhoun
Ophelia (USA) Dir: Hunter Hudson
Rain (Poland) Dir: Piotr Milczarek
Rambler (Saudi Arabia) Dir: Abdulaziz Aldughaither
Resilient (USA) Dir: Idris Pearson
Salted Flour (USA) Dir: Tori Taylor
Scarlet Circle (USA) Dir: Ryan Cervasio
Sepia (Chile) Dir: Vicente Almuna
Sick (Mexico) Dir: Salim Ramirez
Silence Becomes Her (USA) Dir: Brennan Bunn
Singfest The Literacy of Music (Australia) Dir: Amel Tresnjic
Skateboard Bandits (USA) Dir: Rich Tola
Sosi (USA) Dir: Heather Fink
Sticks & Stones (USA) Dir: Andrew Neymarc
Story Time (UK) Dir: Kevin Hopgood
The Beginning of the End of Nuclear Weapons (UK) Dir: Álvaro Orús
The Chase (USA) Dir: Alexander Santorineos
The Funeral Clown’s Dream (USA) Dir: Tracy Ann Chapel
The Girl in the Trench Coat (USA) Dir: Tash Ann
The Infection (USA) Dir: Séamus Miller
The Lioness (USA) Dir: Richard Poche
The Next Brando (USA) Dir: Evan Borchardt
The Psychic (USA) Dir:
The Reading Factory: A Life Changing Literacy Support Program (Australia) Dir: Amel Tresnjic
The Timepiece (USA) Dir: Karan Choudhary
This day we saw the volcano (Chile) Dir: Dagmara Wyskiel
To the Brink and Back (USA) Dir: The Church of Almighty God
True Story (Tunisia) Dir: Amine Lakhnech
War-Angel: The Awakening (USA) Dir: Matthew Carter
Whistling Woods (Canada) Dir: Mackenzie McElligott
Youth Garden (Canada) Dir: Hélène Matte